Letní sezóna láká do přírody spoustu výletníků. Stejně jako minulý rok i letos si mnozí z nás dopřejí víkend nebo rovnou celou dovolenou v českých lesích, luzích a hájích. A to pro přírodu znamená jediné – zvýšenou zátěž.
Výlety do přírody jsou vždycky plné dobrodružství a skvělých zážitků. Neměli bychom ale zapomínat, že krajina je zároveň domovem rostlin a zvířat a to, jak bude vypadat, může svým chováním ovlivnit každý z nás. Poházené odpadky nejen že nevypadají dobře, ale přírodě dá pořádně zabrat, než si s nimi poradí. Zatímco nedopalek od cigarety v ní bude dělat „okrasu“ asi 15 let, žvýkačka 50 let a PET lahev rovnou stovku, sklo tam vydrží i několik tisíciletí. Ani bioodpad nezmizí z přírody hned – ohryzek od jablka se ztratí za 2-3 týdny, slupka od banánu za 5 měsíců a kůře od pomeranče to trvá rok. Že se dá nad organickým odpadem přimhouřit oko? Nene, slupky ovoce a zeleniny většinou bývají napuštěny chemikáliemi, které se dostávají do půdy a narušují přirozené ekosystémy.
Jak se tedy v přírodě chovat? Hlavně zodpovědně! Držet bychom se měli jednoduchého hesla „Co si přineseš, to si odneseš“ a odpadky skládat zpět do batohu. A pak s nimi hurá do nejbližší popelnice nebo kontejneru. Síť barevných nádob je v Česku opravdu obrovská, čítá okolo 450 000 kusů a narazíte na ně snad v každé obci. I díky nim se vloni podařilo zachránit zhruba 30 km2 přírody.
Pokud se nenecháte odradit, hoďte batoh na záda, vezměte kompas do ruky a vyrazte třeba za krásami Hříběcích hor. Už teď pro vás chystáme parádní tipy na výlety😊 Ale nezapomeňte, ať vás cesta přírodou zavede kamkoli, buďte k ní ohleduplní! Abyste si na konci výletu taky mohli říct #nejsemprase.